Sosyo Sapien

Umut ve umutsuzluk üzerine
Sapien / Kültür Sanat
8 ay önce

Umut ve umutsuzluk üzerine

Umut : "Olması beklenilen şey"...
Gerçekleşmesini beklediğin şeyler gerçekleşmiyorsa ve gereken çabayı gösterdiysen,feci bir yorgunluk hissedebilirsin.Öyle ki, tüm kasların gerilmiş,vücut ısın düzensizleşmiş,gözlerin renkleri birbirine karıştırır hale gelmiştir.Hatta bazen bunlara mide bulantısı ve baş ağrısı da eklenir.
Karanlık bir odada sıkışmış gibi hissedersin.Sanki tüm dünya karşındaymış gibi,ama durum böyle değildir.Kendi küçük dünyanda küçük şeylerle başa çıkmakta zorlanmışsındır sadece.Peki ya gerçekten dünya karşındaysa?
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk,askeri bir deha ve güçlü bir devlet adamı olmasının yanı sıra,aynı zamanda güç durumlar karşısındaki serin kanlılığı ve kriz yönetim becerileri sayesinde ,her türlü zorluğumuzda yolumuza ışık tutan bir lider olmuştur ve yüz yıllar boyu insanlığın dersler çıkarmaya devam edeceği konuşmalar yapmıştır.
Türkiye'nin pek çok açıdan,mücadele edecek güçte dahi görülmediği zamanlarda İngiltere, Rusya,Fransa,Sırbistan, Yunanistan, Romanya, Japonya, Brezilya ve ABD'ye karşı gerek askeri,gerekse psikolojik savaşlarda başarılar elde etmiştir.Tabii ki tüm bu mücadeleler kahraman Türk halkının üstün fedakarlıklarıyla sonuca ulaşmıştır.
Şimdi yukarıda saydığım ülkelerin devlet adamları ve bu ülkelerin ordularıyla sizin karşı karşı karşıya geldiğinizi düşünelim.İşte o zaman tüm dünya karşınızda diyebilirsiniz.Peki böylesi mücadelelerde "Savaşta yağan mermi yağmuru, o yağmurdan ürkmeyenleri ürkenlerden daha az ıslatır. " diyebilir misiniz?
Olsun,diyemeyin.Ama dünyanın en zorlu mücadelesini sizin verdiğinizi düşünmeyi bırakın.Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşadıklarını yaşayan tek kişi kendisi.Fakat bizim yaşadıklarımızı yaşayan 10 binlerce insan mevcut.Kimisi mücadele ediyor,kimisi vazgeçiyor...
Eğer hayatınızda bazı amaçlara ulaşmayı hedefliyorsanız,unutmayın ki seçkin bir kişi olmak için sağlam bir karakter ve cesaret gerekir.Siz mücadele edenlerden olun.
"Zafer, “zafer benimdir” diyebilenindir. Başarı ise “başaracağım” diye başlayarak sonunda “başardım” diyenindir"
19 Mayıs Atatürk'ü anma,gençlik ve spor bayramımız kutlu olsun.

undefined
48 0Yanıtlar(1)
Pinkfloyd / 8 ay önce

Ne güzel yazmışsın sevgili Sapien. "Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum" M.Kemal Atatürk 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. Nice 100 yıllara!

34 0