Sosyo Sapien

Türkçe rap'in acı çekiyor olması
düşünenyaprak / Eğlence
7 ay önce

Türkçe rap'in acı çekiyor olması

Son bir kaç haftadır youtube trendlerinde çok saçma şeylerle karşılaşıyorum.Ama gelin bakalım saçmalıklar silsilesi nerede başladı...

Ezhel:Bu genç beyefendi rap yapıyormuş gibi gözüküyor.Yaptığı müziğin bir ismi yok çünkü müzik değil.Sık sık autotune* kullanıyor.
Ben Fero:Bir iki ay önce Yutupta trend oldu.Yine sürekli Autotune kullanan bir vatandaş.Trend olan şarkısında sık sık "biladelim için" (ki biladel veya bilader diye bir kelime yok) diyen,kafiyeli kelimeleri rondom atarak heceleyen biri.Müzik diyemeyiz de daha çok müzük falan deriz buna.Müzük de değil aslında başka bir şey de diyebiliriz ama demeyelim hadi milyonlarca tıklanmış sonuçta (buna bile hayran olan var).
Norm Ender: Bu abi piyasada biraz eski.Bol küfürlü şarkıları vardır.Eksik Etek diye bir şarkısı vardır ki benim jenerasyonumdan bilmeyen yoktur diye düşünüyorum.Abimiz kafiye konusunda fena değildir ama ses konusunda bir etki yaratamaz.O yüzden hiçbir zaman kitlelere hitap edememiştir fakat beni linç etmeye hazır bir kaç bin kişilik işsiz bir kitle vardır eminim.
Bu Norm Ender abi "mekanın sahibi" isimli bir şarkı yaptı yaklaşık 1 hafta önce.Şarkının ve klibin ilk 1.30 dakikasında Ben Fero tarzı hecelemeli ve rondom atmalı şarkı yapanlarla dalga geçiyor.Sonrasında da "gerçek rap budur,mekanın sahibi geldi,kulağınızı çekerim bebeler" tarzı bir yaklaşımda bulunuyor.

Norm Ender tarafından gelen bu diss*e cevap olarak Ezhel,Ben Fero,Killa Hakan,Ceza bir şarkı yayınladı.Şarkının ismi "Fight Kulüp" (İsmin Killa Hakan tarafından verildiği fazla bariz olmuş).

Hatta akabinde Killa Hakan tarafından küfürlü bir video yayınlandı.Killa Hakan beyefendi Ezhel ve Ben Feroyu ne kadar sevdiğini söyleyip Norm Endere isim vermeden "piç kurusu,puşt" gibi laflar sarf ediyor.Kendi gibi düşünmeyen tüm insanların amlarına koymayı da ihmal etmiyor Hakan beyefendi.Benim sözlerim değil,kendisi söylüyor.

Killa Hakan: Sürekli gangster havasında olan,vururum ,asarım keserim tarzlarını çok seven 47 yaşında bir adam...Aklın yaşta değil de başta olduğunun en iyi kanıtı.Berlinde yaşıyor küçüklüğünden beri.Türkçeyi doğru bilmiyor.Ama kendisine sorarsanız Türkçe Rap'in babası.

Ceza:Sesi ve şarkılarıyla gönlümüzde bir zamanlar yer etmişti.Gerçekten rapin doğasına uygun ve aynı zamanda özgün bir tarzı vardı.Sonra nasıl olduysa şarkı çıkarma yeteneği kesildi.Sanırsın birileri o şarkıları verdi de sonra araları bozuldu.Tabii öyle bir şey değildir canım,müzik piyasasında hiç olmaz öyle şeyler.........

Dediğim gibi,Norm Ender'in bu "hecelemeli" rap'e koyduğu tavrı eleştirmek amacıyla Killa Hakan,Ceza,Ben Fero ve Ezhel bir şarkı yaptı ve bu şarkı Türkiyede dislike rekoru kıracak gibi.

Ama asıl soru şu,sevgili rapçi bey abilerimiz.Nedir alıp veremediğiniz?Hiçbiriniz bir Eminem,Tupac değilsiniz.Birbirinize savaş açmışsınız ama silahınızın sanatınız olduğunu düşünürsek hiçbiriniz pek donanımlı gelmemişsiniz.
Şarkılarınızın neredeyse tamamı birbirinizi eleştirmeyi içeriyor.Peki güzel,zengin ve popüler abilerim...Sizin bizim dertlerimizden haberiniz var mı hiç?Bir şarkınızda da gerçek hayata değinmeyi düşünür müsünüz?
Gönderiye Killa Hakanın tepkisini bırakıyorum.O müthiş omuzlarıyla çıkarttığı yumruktan çok korktum.Eğer böyle bir şeyi izlemeye hazır hissediyorsanız izleyin...
Eğer olur da link kırılırsa diye linki buraya da bırakıyorum;

https://www.youtube.com/watch?v=FRNGlDoDmcQ

7 -1Yanıtlar(3)
kimsesizsincap / 7 ay önce

Norm endere laf etme boynunu kırarım küçük iblis onunla büyüdüm ben

0 -1
düşünenyaprak / 7 ay önce

Ses mi var Norm Enderde?

0 0
kimsesizsincap / 7 ay önce

Seste var lirikte var her şey var valla

0 -1
Cyprus06 / 7 ay önce

Neden böyleler ? Çünkü para kazanmaya başladılar..

2 0
düşünenyaprak / 7 ay önce

Evet.Ve kazandiklari parayla orantili olarak kultur seviyeleri yukselmedi

0 0
mertius / 7 ay önce

Türk rapının acı çektiğinin görsel kanıtı bu keko, ender ve diğerleridir. 2Pac, Eminem, DMZ gibileri bunları görseler, kıçlarıyla gülerler. Tehlike halinde üç buçuk atacak bu özel kartaneleri, aptallar üzerinden para kaldırıyorlar. Bu para olmadan hayatta kalamazlar. Elbette havlayacaklar :) Bu rapçilerin birbirlerine tepkilerini, nefessiz izleyen bir ahmak kitle var. Aptallar.

3 0
düşünenyaprak / 7 ay önce

Kesinlikle katiliyorum.sonuna kadar.

1 0