Sosyo Sapien

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın Türkiye tutumu
oladabilir / Gündem
8 ay önce

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın Türkiye tutumu

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakâr Parti'nin yeni lideri olarak seçilen Boris Johnson, yarın ülkenin başbakanı olarak göreve başlayacak.
Boris Johnson,Osmanlı İmparatorluğunun öldürülen son Dahiliye Nazırı(İçişleri Bakanı) Ali Kemal Bey'in torunu olan Stanley Johnson'ın oğlu.
Peki Boris Johnson'ın Türkiye karşı nasıl bir tutumu var?
2016’da Spectator dergisi editörü Douglas Murray, Boris Johnson’ı, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret içerikli şiir yarışmasının” galibi olarak açıkladı.Daha sonra aynı yılın Eylül ayında Türkiye'ye gelen ve Erdoğan ile görüşen Borris Johnson,yazdığı hakaret içerikli şiir için özür dileyip dilemediği sorulduğunda konunun gündeme gelmediğini ve Türkiye ile devasa bir serbest ticaret anlaşması yapmayı umduklarını açıkladı.

Brexit kampanyası sırasında Türk göçünün İngiltere için tehdit teşkil ettiğini söylese de,daha sonrasında bu açıklamalarını inkar etti.

Nisan 2016’da yaptığı bir konuşmada ise “Son derece Türk yanlısı biriyim; ancak 77 milyon Türk ahbabımın ve Türk kökenlilerin buraya herhangi bir kontrol olmadan gelmesini hayal bile edemiyorum. Bu çılgınca olur. İşe yaramaz” dedi.

15 Temmuz 2016'da gerçekleşen darbe girişimi sonrasında da Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Boris Johnson,Türkiyenin yanında olduklarını dile getirdi

undefined
12 -2Yanıtlar(0)